| Manufacturer: | Allen-Bradley |
| Product Category: | PLC Systems |
| Spare Part Number: | 193-EC2CB |
| Estimated shipping dimensions: | ,4.5x10.5x12.5cm |
| Weight: | 0.38 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | USA |
| Place of shipment: | Xiamen, Fujian, China |
| Current Adjustment Range: | 5 to 25 Amperes |
| Rated Operational Voltage: | 600V AC (Main Circuit) |
| Rated Insulation Voltage: | 690V AC |
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Inputs: | 4 Inputs (Sinking, 24V DC) |
| Outputs: | 2 Outputs (Relay contacts, 1 NO and 1 NO/NC) |
| Protocol: | DeviceNet (Supports Node Address 0-63) |
| Operating Temp: | -20 °C to +55 °C (-4 °F to +131 °F) |
| Protection Rating: | IP20 (Finger-safe) |
