LMS511-10100 ID. NUMBER 1046135
Laser Scanner
SICK LMS511-10100 ID. NUMBER 1046135
Product Describe
Laser Scanner
25 Hz, 35 Hz, 50 Hz
75 Hz, 100 Hz
4 x M12 round plug connectors
RS232/RS422
Ethernet/USB
3 x PNP
Typical ±24 VDC
Technical specifications for LMS511-10100 ID. NUMBER 1046135
Manufacturer: SICK
Product Category: General Automation
Spare Part Number: LMS511-10100 ID. NUMBER 1046135
Estimated shipping dimensions: 16 x 15.5 x 18.5 cm
Weight: 3.7 kg
Tariff Code: 8537101190
Country of origin: USA
Place of shipment: Xiamen, Fujian, China
Scanning Angle: Maximum 190°
Response Time: ≥10ms
Measurement Accuracy: ±24mm
Light Source: Infrared (905 nm, ±10 nm)
Laser Class: Class 1 (Eye-safe)
Operating Voltage: 24 VDC, ±20%
Power Consumption: 22 W