RMIO-11C
3AUA0000035408
CONTROL BOARD
68789010
230/500V
COATED
| Manufacturer: | ABB |
| Product Category: | DCS System |
| Spare Part Number: | 3AUA0000035408 |
| Estimated shipping dimensions: | 10x1.5x24.2cm |
| Weight: | 0.18 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | Sweden |
| Place of shipment: | Xiamen, Fujian, China |
| Accuracy: | +0.5% (Full Scale Range) at 25°C |
| Max Peak Isolation Voltage: | 100V |
| Signal Type: | 0(4)..20 mA |
| Load Resistance (Max): | 700 Ω |
| Power Consumption: | 100 mA (5V)+ 120 mA (24V) |
| Temperature Coefficient: | +100 ppm/°C max. |
| Estimated Minimum Lifetime: | 100,000 hours |
| Degree of Protection: | IP20 |
| Voltage level: | Supports 230V to 500V systems |
| Digital input: | includes DI1-DI5 (10mA each) and DI6 (5mA) |
| Protection mechanism: | Built in thermistor feedback circuit, providing overheating protection |

