Power Module
Recommended gate resistance: 10Ω
Gate charge : 180nC
Temperature Protection: Via NTC output
| Manufacturer: | Hitachi |
| Product Category: | DCS System |
| Spare Part Number: | XAGO12H |
| Estimated shipping dimensions: | 3.5x13x21cm |
| Weight: | 0.42 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | USA |
| Place of shipment: | Xiamen, Fujian, China |
| Switching Frequency: | Up to 20kHz |
| Circuit Type: | 2-in-1 IGBT module |
| Junction-to-Case : | 0.35°C/W |
| Recommended heatsink pressure: | 15-20kN/m² |
| Short Circuit Withstand Time: | 5μs |
