| Manufacturer: | Hitachi |
| Product Category: | DCS System |
| Spare Part Number: | XAGC12HC |
| Estimated shipping dimensions: | 3.6x13.1x21cm |
| Weight: | 0.44 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | Japan |
| Place of shipment: | Xiamen, Fujian, China |
| Operating Voltage: | DC 24V |
| Communication Interface: | RS-485 |
| Certifications: | UL, CE, CSA |
| Input Channel Count: | 12 |
| Accuracy: | ±0.1% of full scale |
| Power Consumption: | ≤ 2 W |
| Communication Interface: | RS-485 Modbus RTU |
| Reliability Rating: | IP65 |
