Up to 32 analogue inputs
Dual Serial Process Bus (SPBus) interfaces to allow optional redundancy
Each SPBus interface ensures electrical isolation from the control system
| Product Category: | PLC Systems |
| Estimated shipping dimensions: | 355 x 158 x 87 mm |
| Weight: | 1.35 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | Norway |
| Place of shipment: | Xiamen, Fujian, China |
| Number of channels: | 32 current inputs |
| Current input: | 0-20 mA (input resistor 220 ohm) |
| Current accuracy: | +/- 0.2% of full scale |
| Digital resolution: | 12 bits |
| Input voltage: | 24 VDC +/- 20% |
| Power supply voltage from SPBus: | 10 to 28.8 VDC |
| Power consumption: | maximum 21.6 W |
| Heat dissipation: | maximum 10 W |
| Protection standard: | IP20 |
| Ambient temperature: | -25° C to 70° C |
