6RA7085-6DV62-0
Master Converter
Product Describe
6RA7085-6DV62-0
Master Converter
SIMOREG DC Master Converter,
with microprocessor
for 4-quadrant drives Circuit
(B6) A (B6) C Input: 400V 3AC, 498A
Output: 420 V DC, 600A
Output US-Rating: 420 V DC, 450A Field-input. 400V-output.
Technical specifications for 6RA7085-6DV62-0
Manufacturer: Siemens
Product Category: PLC Systems
Spare Part Number: 6RA7085-6DV62-0
Estimated shipping dimensions: 26.5x28.1x38.4cm
Weight: 17.94 kg
Tariff Code: 8537101190
Country of origin: Germany
Place of shipment: Xiamen, Fujian, China
Peak Armature Current : 93 A
Field Current : Up to 20 A
Rated Armature Current : 62 A
Power Rating: 25 kW