| Manufacturer: | Invensys |
| Product Category: | DCS System |
| Spare Part Number: | TRICONEX 8311 |
| Estimated shipping dimensions: | 6.1x40.5x17.6cm |
| Weight: | 2.36 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | USA |
| Place of shipment: | Xiamen, Fujian, China |
| Nominal Input Voltage: | 24 VDC |
| Input Voltage Range: | 22 VDC to 31 VDC |
| Output Current: | 15 A |
| Output Hold-up Time: | 2.8 ms |
| Relative Humidity: | 5% to 95% non-condensing |
