130539-33
Interconnect Cables
3-conductor shielded
18 AWG (1.0 mm2) cable
with 3-socketplug and fluorosilicone elastomer boot
at one end terminallugs at the other end
Minimum length of 2.0 ft (0.6 m)
maximum length of 99 ft (30 m)
| Manufacturer: | Bently Nevada |
| Product Category: | Machinery Monitoring System |
| Spare Part Number: | 130539-33 |
| Estimated shipping dimensions: | 27x25x3cm |
| Weight: | 0.3 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | USA |
| Place of shipment: | XIAMEN,FUJIAN,CHINA |
| Category Series: | 330425 Series |
| Temperature Range: | −29°C to +200°C |
| Maximum Length: | 99 ft (30 m) |
| Minimum Length: | 2.0 ft (0.6 m) |
| Shielding: | Shielded cable construction |
| Wire Gauge: | 18 AWG (1.0 mm²) |
| Configuration: | 3-conductor shielded cable |
| Supply Sensitivity: | Less than 2 mV change in output voltage per volt change in input voltage |
| Output Resistance: | 50 Ω |
| Operating Temperature: | -52°C to +177°C (-62°F to +350°F) |
| Relative Humidity: | Less than a 3% change |
