21000-16-05-20-065-04-02
21000, 24701, and 164818 Proximity Probe
Housing Assemblies
available with Canadian Standards
Association (CSA) approvals
| Manufacturer: | Bently Nevada |
| Product Category: | Machinery Monitoring System |
| Spare Part Number: | 21000-16-05-20-065-04-02 |
| Estimated shipping dimensions: | 38x7.8x7.8cm |
| Weight: | 2.2 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | USA |
| Place of shipment: | XIAMEN,FUJIAN,CHINA |
| Probe with Connector: | 3300 XL 8mm probe |
| Probe Cable Length: | 0.5 m (20 in) |
| Fittings: | One 3/4-14 NPT plug only |
| Mounting Thread: | 3/4-14 NPT |
| Standoff Adapter: | 2.0 in (50.8 mm) |
| Probe Penetration: | 6.5 in (165.1 mm) |
