| Manufacturer: | ABB |
| Product Category: | PLC Systems |
| Spare Part Number: | TU860 |
| Estimated shipping dimensions: | 2.6×1.7×6.35cm |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | SWEDEN |
| Place of shipment: | Xiamen, Fujian, China |
| Redundancy Support: | Supports 1+1 high-availability dual-redundant routing |
| Interface Slots: | 2 slots for FCI (CI845) and 2 slots for Ethernet Adapters (TC810) |
| Maximum Voltage: | Nominal 24 V DC |
| Maximum Current: | Maximum rated current capacity up to 10 A |
| Operating Temperature: | -40 °C to +70 °C |
| Storage Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Relative Humidity: | 5 to 95%, non-condensing |
| Ingress Protection: | IP20 |
