6SL3525-0PE17-5AA1
Power Module
Product Describe
6SL3525-0PE17-5AA1
Power Module
Mounting: DIN rail or cabinet mounting
Operating Temperature: 0°C to +55°C
Input Voltage: 3-phase 380–480V AC
Technical specifications for 6SL3525-0PE17-5AA1
Manufacturer: Siemens
Product Category: PLC Systems
Spare Part Number: 6SL3525-0PE17-5AA1
Estimated shipping dimensions: 5x27x41.5cm
Weight: 4.4 kg
Place of shipment: Xiamen, Fujian, China
Output Voltage: 510–720V DC
Rated Input Current : 17A
Rated Output Power : 15 kW
Overload Capacity : 150% for 60 sec
DC Link Voltage : 510–720V DC