6SL3525-0DE24-0AA1
Power Module
Product Describe
6SL3525-0DE24-0AA1
Power Module
SINAMICS G120D Power Module
PM250D with integrated Class A filter
capable of energy recovery.
380-480 V 3 AC+10/-10% 47-63Hz
Technical specifications for 6SL3525-0DE24-0AA1
Manufacturer: Siemens
Product Category: PLC Systems
Spare Part Number: 6SL3525-0DE24-0AA1
Estimated shipping dimensions: 2×19.5×25.5cm
Weight: 0.52 kg
Place of shipment: Xiamen, Fujian, China
DC Link Voltage : 510–720V DC
Power Factor : ≥0.98
Switching Frequency : 4–8 kHz
Overvoltage : 800V DC
Output Power : 24 kW