6SL3353-1AE41-3FA0
Replacement power block
Product Describe
6SL3353-1AE41-3FA0
SINAMICS Replacement power block
for 380-480V 3AC,
50/60 Hz,
1300 A Smart Line Module rectifier Painted modules
nickel-plated and busbars
Technical specifications for 6SL3353-1AE41-3FA0
Manufacturer: Siemens
Product Category: PLC Systems
Spare Part Number: 6SL3353-1AE41-3FA0
Estimated shipping dimensions: 37.4x26.6x9cm
Weight: 2.34 kg
Place of shipment: Xiamen, Fujian, China
Input Voltage: 3-phase 380-480V AC
Rated Power: 41kW
DC Link Voltage: 510-720V DC
Efficiency: >98%
Undervoltage Protection: <380V AC detection