6SL3330-6TE41-3AA3-Z
Smart Line Module
Product Describe
6SL3330-6TE41-3AA3-Z
Smart Line Module
SINAMICS S120 Smart Line Module
380-480V 3AC
50/60 Hz
Output: 510-650 V DC, 1300 A
Rated power: 630kW Built-in unit IP00 Internal air cooling
incl. Drive-CLiQ cable
Technical specifications for 6SL3330-6TE41-3AA3-Z
Manufacturer: Siemens
Product Category: PLC Systems
Spare Part Number: 6SL3330-6TE41-3AA3-Z
Estimated shipping dimensions: 6×13×12.5cm
Weight: 0.7 kg
Tariff Code: 8537101190
Country of origin: GERMANY
Place of shipment: Xiamen, Fujian, China
Input Voltage: 3-phase 380-480V AC
Rated Power: 41kW
DC Link Voltage: 510-720V DC
Continuous: 82A
Overload (60s): 123A
Undervoltage Protection: <380V AC detection