6SL3224-0BE33-7UA0
Power Module
Product Describe
6SL3224-0BE33-7UA0
Power Module
Efficiency: >96% (typical)
Peak DC Current: 60 A (for 3 sec)
Overload Capacity: 150% for 60 sec, 200% for 3 sec.
Technical specifications for 6SL3224-0BE33-7UA0
Manufacturer: Siemens
Product Category: PLC Systems
Spare Part Number: 6SL3224-0BE33-7UA0
Estimated shipping dimensions: 50.5x27.5x19.8cm
Weight: 15.44 kg
Place of shipment: Xiamen, Fujian, China
Supply Voltage: 3-phase 380–480V AC
Frequency: 47–63 Hz
Rated Input Current: 33 A (at 400V AC)
Power Factor: ≥0.98
DC Link Voltage: 510–720V DC
Rated DC Current: 40 A