6SL3120-1TE13-0AD0
SINAMICS S120 SINGLE MOTOR MODULE
Product Describe
6SL3120-1TE13-0AD0
SINAMICS S120
SINGLE MOTOR MODULE
INPUT: DC 600V
OUTPUT: 3-PH 400V, 3A FRAME
SIZE: BOOKSIZE D-TYPE
Technical specifications for 6SL3120-1TE13-0AD0
Manufacturer: Siemens
Product Category: PLC Systems
Spare Part Number: 6SL3120-1TE13-0AD0
Estimated shipping dimensions: 15x27x50cm
Weight: 9.45 kg
Tariff Code: 8537101190
Country of origin: GERMANY
Place of shipment: Xiamen, Fujian, China
Input Voltage: 3-phase 380-480V AC
Output Power: 1.3kW
Output Current: 3A
Switching Frequency: 4kHz
Efficiency: >97%