6SE7031-5TF60-Z
Control Inverter device Built-in unit
Product Describe
SIMOVERT Master drives
Vector Control Inverter device Built-in unit
IP00 510-650 V DC
186A Type rating: 90 kW
G43=Communication module
SIMOLINK SLB inserted at Slot C
G91=Communication module
PROFIBUS CBP2 inserted at Slot A K80=Safe Stop function
for preventing unexpected startup
L30=DC fuse IEC/VDE/UL for chassis units Size 5-8
Technical specifications for 6SE7031-5TF60-Z
Manufacturer: Siemens
Product Category: PLC Systems
Spare Part Number: G41+G93+K80+L30
Estimated shipping dimensions: 33.5x10x3.5cm
Weight: 0.2 kg
Tariff Code: 8537101190
Country of origin: Germany
Place of shipment: Xiamen, Fujian, China
Rated Power : 30 kW
Rated Current : 60 A
Input Voltage : 3-phase 380-480V AC
Output Voltage : 0-Input Voltage
Switching Frequency : Up to 16 kHz