6SE7031-2GF60-Z=G93
CONTROL CONVERTER CHASSIS UNIT
Product Describe
6SE7031-2GF60-Z=G93
CONTROL CONVERTER CHASSIS UNIT
SIMOVERT MASTERDRIVES
VECTOR CONTROL CONVERTER CHASSIS UNIT
IP00 3 380-480V AC, 50/60HZ, 186 A NOM.
POWER RATINGS: 90KW DOCUMENTATION ON CD
PROFIBUS CBP2 inserted at Slot
Technical specifications for 6SE7031-2GF60-Z=G93
Manufacturer: Siemens
Product Category: PLC Systems
Spare Part Number: 6SE7031-2GF60-Z=G93
Estimated shipping dimensions: 33.5x10x3.5cm
Weight: 0.2 kg
Tariff Code: 8537101190
Country of origin: Germany
Place of shipment: Xiamen, Fujian, China
Input Voltage : 3-phase 380-480V AC
Output Voltage : 0-Input Voltage
Rated Current : 60A
Power Rating : 30kW
Switching Frequency : Adjustable up to 16kHz