6RA7081-6DS22-0
SIMOREG DC Master Converter
Product Describe
6RA7081-6DS22-0
SIMOREG DC Master Converter
with microprocessor for single-quadrant drives B6C connection
Input: 400V 3AC, 332A
Output: 485 V DC, 400 A
Output US-Rating: 485 V DC, 276A Field-input. 400V-output.
Technical specifications for 6RA7081-6DS22-0
Manufacturer: Siemens
Product Category: PLC Systems
Spare Part Number: 6RA7081-6DS22-0
Estimated shipping dimensions: 26.5x28.1x38.4cm
Weight: 17.94 kg
Tariff Code: 8537101190
Country of origin: Germany
Place of shipment: Xiamen, Fujian, China
Output Voltage (Armature) : 0-400V DC
Input Voltage : 3-phase 400V AC (±10%)
Rated Armature Current : 22A
Peak Armature Current : 33A (150% for 60s)
Control Accuracy: ±0.1% of rated speed