KPS-600/20-ESC
Power Supply Unit
Product Describe
KPS60020ESC
SERVO DRIVE
400-480 V AC
50/60 HZ
STATUS LEDS
DUAL ETHERNET PORTS
SCREW TERMINALS
Technical specifications for KPS-600/20-ESC
Manufacturer: KUKA
Product Category: Robot system
Spare Part Number: KPS-600/20-ESC
Estimated shipping dimensions: 38x16x30cm
Weight: 7.02 kg
Tariff Code: 8537101190
Country of origin: USA
Place of shipment: Xiamen, Fujian, China
Input Voltage : 100–240 V AC, 50/60 Hz
Input Current : Max 8 A
Output Voltage : 24 V DC
Output Current : 20 A
Output Power : 480 W
Ripple & Noise : < 100 mV peak-to-peak