UR4DH
HORIZONTAL UNIT
DIGITAL I/O MODULE
High-performance universal protection| Manufacturer: | General Electric |
| Product Category: | Gas turbine control |
| Spare Part Number: | UR4DH |
| Estimated shipping dimensions: | 4x18.5x17.2cm |
| Weight: | 1.2 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | USA |
| Place of shipment: | CHINA,XIAMEN |
| Category Series: | UR Universal Relay Series |
| Output Type: | 64 contact outputs |
| Power Supply: | 250V AC/DC |
| Humidity: | 5% to 95% non-condensing |
| Storage Temperature: | −40°C to +85°C |
| Operating Temperature: | −40°C to +70°C |
| Response Time: | < 10 ms for state changes |
| Input Current Rating: | 5 mA |
| Input Voltage Range: | 24V DC to 250V AC |
| Number of Inputs: | 16 Digital Inputs |
