9571-99
Interconnection Cables
with a moistureresistant female connector
atthe transducer end
and ringlugs at the monitor end
Temperature range -29 to121°C (-20 to 250°F)
| Manufacturer: | Bently Nevada |
| Product Category: | Machinery Monitoring System |
| Spare Part Number: | 9571-99 |
| Estimated shipping dimensions: | 27x25x3cm |
| Weight: | 0.3 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | USA |
| Place of shipment: | XIAMEN,CHINA |
| Category Series: | 330505 Series |
| Product Type: | Interconnection Cables |
| Conductors: | 2-conductor twisted pair |
| Maximum Temperature: | +121°C (+250°F) |
| Minimum Temperature: | −29°C (−20°F) |
| Operating Temperature: | −29°C to +121°C (−20°F to +250°F) |
| Insulation: | Tefzel insulated |
| Shielding: | Shielded cable construction |
| Wire Gauge: | 22 AWG (0.382 mm² / 0.5 mm²) |
| Length: | 99 ft (30.0 m) |
