| Manufacturer: | Allen-Bradley |
| Product Category: | PLC Systems |
| Spare Part Number: | 193-EEGE |
| Estimated shipping dimensions: | 4.5x9x9.1cm |
| Weight: | 0.25 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | USA |
| Place of shipment: | Xiamen, Fujian, China |
| Adjustable current range: | 18 - 90 A |
| Release class: | Adjustable |
| Max. rated operation voltage Ue: | 690.0 V |
| Number of auxiliary contacts as normally closed contact: | 1.0 |
| Voltage type for actuating: | Self powered |
| Type of electrical connection of main circuit: | Screw connection |
| Mounting method: | Direct attachment |
| IP Rating: | IP20 |
