| Manufacturer: | Allen-Bradley |
| Product Category: | PLC Systems |
| Spare Part Number: | 1794-0V16P |
| Estimated shipping dimensions: | 4x8.8x13.2cm |
| Weight: | 0.18 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | USA |
| Place of shipment: | Xiamen, Fujian, China |
| Outputs : | 16 Sinking |
| On-state Voltage nom. : | 24V DC |
| Output Current Rating : | 8.0A |
| Off-state Voltage max. : | 31.2V DC |
| On-state Current max. : | 500mA per Channel |
| Off-state Leakage: | 0.5mA max. |
