Configurable for use as an AMF or Auto Start Control Module
CAN & alternator speed sensing
Fully configurable via DSE Configuration Suite PC Software
| Product Category: | PLC Systems |
| Estimated shipping dimensions: | 140 mm x 113 mm x 43 mm |
| Weight: | 0.26 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | USA |
| Place of shipment: | Xiamen, Fujian, China |
| CONTINUOUS VOLTAGE RATING: | 8 V to 35 V Continuous |
| OUTPUT A (FUEL): | 10 A short term, 5 A continuous,at supply voltage |
| OUTPUT B (START): | 10 A short term, 5 A continuous,at supply voltage |
| AUXILIARY OUTPUTs C & D: | 2 A DC at supply voltage |
| FREQUENCY RANGE: | 3.5 Hz to 75 Hz |
