RSP21-120-24
Power Supply
Reliance Electric RSP21-120-24
Reliance Electric RSP21-120-24
Reliance Electric RSP21-120-24
Product Describe
RSP21-120-24
Power Supply
24VDC
UL, CE, FCC, RoHS
-40°C to +85°C
Overvoltage, undervoltage
Overcurrent, short circuit protection
Technical specifications for RSP21-120-24
Manufacturer: Reliance Electric
Product Category: General Automation
Spare Part Number: RSP21-120-24
Estimated shipping dimensions: 18 x 13 x 4 cm
Weight: 0.15 kg
Tariff Code: 8537101190
Country of origin: USA
Place of shipment: Xiamen, Fujian, China
Maximum Output Current: 120A
Power Rating: 2.88kW
Efficiency: 94%
Input Voltage Range: 85VAC to 264VAC
Regulation Accuracy: ±1%