BUH2-90/90-34-101-00 3.8638AA
Spindle Drive
BAUMULLER BUH2-90/90-34-101-00  3.8638AA
Product Describe
BUH2-90/90-34-101-00 3.8638AA
Spindle Drive
8 analog input
8 digital output
RS-485, Ethernet
OPC-UA
64 KB of user memory
3-phase, 400V AC
Technical specifications for BUH2-90/90-34-101-00 3.8638AA
Manufacturer: BAUMULLER
Product Category: General Automation
Spare Part Number: BUH2-90/90-34-101-00
Estimated shipping dimensions: 40 x 30 x 25cm
Weight: 0.15 kg
Tariff Code: 8537101190
Country of origin: USA
Place of shipment: Xiamen, Fujian, China
Processor Speed: Up to 4 MHz
Operating Voltage: DC 24V
Temperature Range: -20°C to +55°C
Certifications: CE, UL, CSA, ISO 9001:2015
Rated Output Power: 90 kW
Rated Speed: 90 RPM
Peak Torque: 34 Nm