| Manufacturer: | Allen-Bradley |
| Product Category: | PLC Systems |
| Spare Part Number: | 1794-OB16D |
| Estimated shipping dimensions: | 3.5x13x14.5cm |
| Weight: | 0.22 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | USA |
| Place of shipment: | Xiamen, Fujian, China |
| Output Voltage nom. : | 24V DC |
| Output Current Rating : | 8.0A |
| On-state Current max. : | 500mA per Channel |
| Off-state Leakage max. : | 0.5mA |
