| Manufacturer: | ABB |
| Product Category: | DCS System |
| Spare Part Number: | NGDR-07C NGDR-07 FF1400R12IP4 |
| Estimated shipping dimensions: | 25x8.9x3.65cm |
| Weight: | 1.2 kg |
| Tariff Code: | 8537101190 |
| Country of origin: | SWEDEN |
| Place of shipment: | Xiamen, Fujian, China |
| Collector-emitter voltage: | 1200 V |
| Continuous DC collector current: | 1400 A |
| Repetitive peak collector current: | 2800 A |
| Total power dissipation: | 7.80 kW |
| Gate-emitter peak voltage: | +/-20 V |
| Gate threshold voltage: | 5.8 V |
| Input capacitance: | 105 nF |
| SC data: | 5600 A |
